ul. Słowiańska 2, 19-400 Olecko
+48 87 520 30 62
sekretariat@oswg.olecko.pl

Poznaj Polskę

Rok szkolny 2022/2023

logo programu Poznaj Polskę

W ramach programu „Poznaj Polskę”, w roku szkolnym 2022/2023 uczniowie skorzystali z trzech wyjazdów:
– uczniowie klasy I – III szkoły podstawowej zwiedzili Suwałki i Stańczyki;
– uczniowie klasy IV – VIII szkoły podstawowej pojechali do Olsztyna;
– uczniowie ze szkoły branżowej spędzili trzy dni w Trójmieście.
Zapraszamy do relacji.

Wyjazd do Olsztyna.

Uczniowie z klas 4-8 szkoły podstawowej (20 dzieci) wraz z kierownikiem wycieczki i opiekunami (4 nauczycielki) w dniu 27 października uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna w ramach programu „Poznaj Polskę”. Zwiedzili wszystkie zaplanowane punkty edukacyjne wybrane z katalogu MEiN. W Planetarium obejrzeli film „Nasz wszechświat”, a następnie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Nauka i zabawa”. Po obiedzie zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Warmii i Mazur (wystawy: „Mikołaj Kopernik mieszkaniec olsztyńskiego zamku”, „Wnętrza stylowe – od baroku do secesji”, „Portret holenderski XVII wieku z galerii rodu zu Dohna”, „W damskiej gotowalni. Akcesoria toaletowe z XIX i XX w.”, „Utkana opowieść. Warmińskie i Mazurskie tkaniny ludowe”). Wizytę w muzeum zakończyły warsztaty „Mikołaj Kopernik i Układ Słoneczny”, podczas których uczniowie wykonali pracę plastyczną – Układ Słoneczny (kredkami lub wyklejony plasteliną). Ostatnim punktem programu było zwiedzanie okolic zamku oraz starówki olsztyńskiej z przewodnikiem.
Wycieczka dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń, a także wiedzy o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika, planetach Układu Słonecznego oraz historii, legend i ciekawostek związanych ze stolicą naszego województwa.

Wyjazd do Trójmiasta.

W dniach 22-24 listopada br. odbyła się trzydniowa wycieczka do Trójmiasta i Malborka. Wyjazd edukacyjny odbył się w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Został on dofinansowany ze środków budżetu państwa. Pozostałe środki na ten cel pochodziły z wpłat rodziców uczniów. W wyjeździe uczestniczyło 15 uczniów z różnych klas szkoły ponadpodstawowej.
Uczniowie w port w Gdyni obejrzeli ORP ”Błyskawica”, żaglowce ”Dar Pomorza” i „Dar Młodzieży”, zwiedzili też ”Akwarium Morskie”. W Sopocie spacerowali po najdłuższym drewnianym molo w Europie oraz deptakiem spacerowym zwanym Monciakiem i przeszli obok Krzywego Domku. Następnie zwiedzili Katedrę Oliwską, oraz spacerowali po Parku Oliwskim.
Następnego dnia na Placu Solidarności zapoznali się z historią Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, czyli tzw. Krzyży Gdańskich, a także obejrzeli historyczną Bramę numer 2 Stoczni Gdańskiej. Zwiedzili zabytkową Salę BHP, która w 1980 roku była miejscem obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Następnie obejrzeli Europejskie Centrum Solidarności. Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Westerplatte.
Ostatniego dnia odbyło się zwiedzanie z przewodnikiem, który oprowadzał uczniów po Gdańskiej Starówce. Nad Motławą wysłuchali historii gdańskiego portu, podziwiali Wyspę Spichrzów i zobaczyli zabytkowy Żuraw. Spacerując ulicą Mariacką przeszli do Bazyliki Mariackiej. Po obiedzie przejechali do ostatniego punktu podróży, aby zwiedzić zamek krzyżacki w Malborku.
Wyjazd do Gdyni, Sopotu i Gdańska, a także Malborka sprawił uczniom wielką przyjemność. Zobaczyli wiele ciekawych miejsc, poznali historię i zrobili mnóstwo pięknych zdjęć. Wycieczka zapewniła wiele niezapomnianych wrażeń.

Wyjazd do Suwałk.

1 grudnia 2022 roku czternaścioro uczniów Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 5 w Olecku udało się wraz w opiekunami na wycieczkę szkolną w ramach projektu „Poznaj Polskę” do Suwałk i na Stańczyki.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach. Podczas warsztatów w „Zaułku Krasnoludków” wychowankowie rozwiązywali zagadki, wykonywali prace plastyczne związane z postaciami ,występującymi w utworach Marii Konopnickiej.
Następnie uczestniczy wycieczki przebywali w Centrum Nauki SOWA . Dzieci mogły zdobyć wiedzę poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. W przestrzeni swobodnego eksperymentowania „Majsterni” przy pomocy animatorów uczniowie rozwiązywali zadania konstrukcyjne i logiczne.
Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w najładniejszych zakątkach pogranicza Mazur Garbatych i Suwalszczyzny –czyli na Akweduktach Puszczy Romińskiej w Stańczykach.
Na zakończenie wychowankowie uczestniczyli w warsztatach twórczych mających na celu pobudzanie wyobraźni oraz aktywności fizycznej zorganizowanych przez Pióropusz Animacje w Olecku. Pod okiem animatorów dzieci brały udział w zabawach ruchowych, tanecznych, konkursach oraz w kreatywnych i bardzo oryginalnych warsztatach świątecznych.

Rok szkolny 2021/2022

logo programu Poznaj Polskę

Uczniowie z naszych szkół uczestniczyli w przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Dzięki temu w roku szkolnym 2021/2022 zostały zorganizowane wycieczki, wspomagające realizację podstaw programowych.

Uczniowie z klas IV – VIII wyjechali w dniach 19 – 21 maja 2022 roku do Warszawy, podczas których zwiedzali najważniejsze miejsca, związane z historią Polski, odpoczywali, a także zdobywali nowe umiejętności.

Podczas pobytu zwiedzili Bibliotekę Uniwersytecką, Zamek Królewski, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego. Dodatkową atrakcją były zajęcia w Centrum Nauki „Kopernik”, które pozwoliły na odkrywanie praktycznego wymiaru nauki.

Najmłodsi uczniowie, z klas I – III, w dniu 24 maja 2022 roku, skorzystali z jednodniowej wycieczki do Białegostoku, podczas której zwiedzili Teatr Lalek, a następnie brali udział w atrakcjach Wioski Tematycznej Przysiółek Szlachecki Pacowa Chata w Krypnie Wielkim.

W teatrze poza obejrzeniem przedstawienia pt. „Czerwony Kapturek” uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych, dzięki którym pogłębili wiedzę o teatrze od strony pracy za kulisami.

W Pacowej Chacie dzieci wzięły udział w warsztatach historycznych „Jak to dawniej było…”. Poznały życie ludzi w dawnych czasach – piekły podpłomyki, wykonywały ozdoby z gliny, prały na tarze, strzelały z łuku, dowiedziały się o życiu rycerzy i dam dworu.

Dzięki wycieczce uczniowie mieli okazję zaspokoić swoją ciekawość oraz naturalną potrzebę poznawania świata poprzez oglądanie różnego rodzaju eksponatów oraz udział w praktycznych zajęciach.

Oba wyjazdy edukacyjne zostały dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

W wycieczce klas I – III wzięło udział 12 uczniów i 4 opiekunów, natomiast w wyjeździe do Warszawy uczestniczyło 16 uczniów z klas IV – VIII z pięcioma opiekunami.